נטורופתיה היא אחת משיטות הריפוי. משתמשים בה מומחים שלמדו את תורת הטיפול הנטורופתי לעומקה. ניתן להשתמש בהצלחה בשיטות נטורופתיה לריפוי מחלות וכן לחיזוק אפקטיבי של הגוף באופן כללי ולשיפור הרגשה כללית. רופאים נטורופתים מטפלים במגוון רחב של בעיות בריאות ומטרתם לשקם את בריאות המטופל באמצעות שיטות שונות לרבות תזונה מיוחדת, שימוש בצמחי מרפא, תרגילי פיזיותרפיה, ארומתרפיה ואחרות. כדי להבין במה מדובר, יש להיעזר בחמשת העקרונות שלהלן:

  1. הגוף עצמו יודע מה דרוש לו.

נטורופתיה מבוססת על אמונה ביכולת הגוף לרפא את עצמו אם רק נאפשר לו. כאשר אדם מתעלם מצורכי גופו, הגוף מפסיק לתפקד כראוי, אך אם לחזור ולטפל בו הוא מפעיל את תהליכי ריפוי העצמי שלו.

  1. גישת השלמות

נטורופתיה מטפלת באדם כמערכת שלמה. החשוב הוא לא רק להתמודד עם מחלה מסוימת אלא למצוא את הסיבות שלה בהתייחס להרגלי התזונה ולמצבו הנפשי של המטופל. הטענה היא שמערכת החיסון, העצבים והמערכת ההורמונאלית מאוזנות בצורה אופטימאלית בגוף האדם. לכן המטרה העיקרית של נטורופתיה היא להחזיר איזון בכל אחת מהמערכות וכן לאזן את הקשר ההדדי ביניהן.

  1. גישה אישית לכל מטופל ומטופל

אמנם ברשות נטורופתים ישנן שיטות כלליות לצורך ריפוי מחלות ספציפיות, אך הם נותנים חשיבות רבה מאוד למאפיינים אישים של המטופלים. נטורופתים סבורים כי יש לבחור שיטת ריפוי נכונה על סמך מאפיינים אישיים אלה המשתנים ממטופל למטופל. זאת גישה אינדיבידואלית מאוד.

  1. תרפיה טבעית

נטורופתיה כוללת בתוכה שיטות רבות של ריפוי החל בעבודה עם אנרגטיות הגוף וכלה בעיסוי רפואי, החל בארומתרפיה וכלה בדיאטה רפואית. רופאים נטורופתים רוצים להשתמש בתכשירים הקשורים לטבע. לכן התכשירים הנפוצים ביותר בשימוש בנטורופתיה הם צמחי מרפא.

  1. שמים דגש על טיפול מונע

נטורופתיה עוסקת בתרפיה של עשרות מחלות שונות. אך המטרה העיקרית שלה היא מניעת מחלות. נטורופתים בטוחים כי ניתן להיות בריא בכל עת בתנאי של איזון בין כל מערכות בגוף. במהלך הטיפול רופא נטורופת מתמקד בשמירה על בריאות המטופל כדי למנוע מחלות בעתיד.